O Parafii

_DSC0510Wisełka jest dużą wsią położoną przy drodze 102 Międzyzdroje – Kołobrzeg, w odległości 16 km na północ od Wolina, 10 km od Międzyzdrojów. Leży na północnym brzegu jeziora Wisełka. Do brzegu Bałtyku jest tylko 1,2 km, dlatego wieś ma charakter wypoczynkowy. Otaczają ją z trzech stron lasy Wolińskiego Parku Narodowego.

Najstarszą osadę odnaleziono nad jeziorem. Pochodziła z IX -XII w. i wiązała się z plemieniem Wolinian. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1560r., kiedy to wizytacja urzędu księcia Barnima XI Starego odnotowała 10 włók ziemi, 6 dużych i jedną małą zagrodę.
W 1840r. 14 rodzin ze wsi zajmowało się rybołówstwem/10 łodzi łowiło na Bałtyku/. W II połowie XIX w. wieś składała się z dwóch części.W jednej był majątek rodziny Ruchholzów, w drugiej część chłopsko-rybacka.Liczyła wtedy Wisełka 190 mieszkańców.
W 1905r. właścicielem majątku i kąpieliska był Wilhelm Ruchholz z siostrami.
W 1925 majątek i kąpielisko należało do Siedlungsgesellschaft Deutsch-Land z Berlina.

Fot. Oskar Przybyszewski © Wszelkie Prawa ZastrzeżoneW XX w. wieś znacznie się rozbudowała. Powstała zabudowa mieszkalno-letniskowa/ budynki i pawilony wypoczynkowe, kolonijne, kempingi/.
Po II wojnie światowej Wisełka należała do parafii Międzyzdroje,potem do Kołczewa.
Erekcja samodzielnej parafii nastąpiła 27 czerwca 1992r. Należą do niej dwie miejscowości: Wisełka/ dziś 431 mieszkańców/ i Warnowo/315 mieszkańców/.
Poświęceniem krzyża i placu 29 września 1991r. zaczęto budowę kościoła w Wisełce. Świątynię poświęcił 6 czerwca 1993r. śp. ks.arcybiskup Kazimierz Majdański.Kościół projektowal inż. arch. Walenty Zaborowski.
Kościół ma plan prostokąta.Do jego ściany wejściowej przylega wsparty na czterech filarach odkryty przedsionek.Przykryty dachem dwuspadowym, w którego północnym szczycie jest sygnaturka zwieńczona krzyżem.

1. Jędzierowski Mateusz
  2. Kuś Łukasz